چرخه طعمی قهوه 2

آشنایی با چرخه طعمی قهوه | بخش دوم | مانئو

اگر بخش اول را مطالعه نکرده اید کلیک کنید.

مرحله ۴: واژه نامه را بخوانید


چرخه طعمی قهوه مبتنی بر تحقیقات معتبر جهانی روی طعم شناسی قهوه است. مجموعه استانداردی از ویژگی ها که به لایه های حسی جداگانه تبدیل می شود. اگرچه اکثریت قریب به اتفاق کاربران چرخه طعمی ، در این روش آموزش نمی بینند ، اما همچنان می توان از واژه نامه طعمی برای تعیین ویژگی های نشان داده شده روی چرخه استفاده کرد. هر ویژگی دارای یک تعریف و یک “مرجع” است ، که می تواند برای تعیین طعم قهوه مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین چرخه طعمی و واژه نامه در کنار هم بهترین بازدهی را دارد. مزه کننده در صورت نیاز می تواند با واژه نامه طعم های قهوه را بهتر شناسایی کند. واژه نامه ابزاری برای چرخه طعمی است که در اصل برای افراد مبتدی به صورت تجزیه و تحلیل توصیفی مورد استفاده قرار می گیرد.  اما منبع بسیار خوبی از اطلاعات برای مزه کنندگان حرفه ای می باشد. کلمات ناآشنا برای بسیاری وجود خواهد داشت. توصیفات فنی و شیمیایی طعم ها ، مزه های پیچیده و عطر های ضعیف. اما واژه نامه آنها را به وضوح توضیح می دهد و برای همه ویژگی های آن ارجاعات حسی ارائه می دهد.

 

مرحله ۵: تجربه عملی و یادداشت برداری


هر ویژگی در واژه نامه قهوه دارای یک مرجع است. و بسیاری از این مراجع به راحتی از منابع آنلاین قابل دسترسی هستند. کار با واژه نامه قهوه کمی پیچیده است. زیرا اطلاعات توصیفی را در اختیار شما قرار می دهد و به هیچ وجه نمی تواند جایگزین تجربه عملی شود. در نتیجه شما باید در کنار واژه نامه از قهوه های مختلف استفاده کنید تا بتوانید به مرور به طعم ها و عطر های مختلف قهوه مسلط شوید. در این مسیر قطعا در کنار تجربه قهوه های مختلف طعم هایی که در قهوه خود می یابید را مو به مو یادداشت برداری کنید.

 

مرحله ۶: درجه بندی چرخه طعمی را به صورت دقیق بررسی کنید (مراحل حرفه ایی)


هر بخش چرخه طعمی قهوه از بخش های کوچک تری درست شده است. تا طعم کنندگان قهوه بتوانند مزه قهوه را دقیق تر بررسی کنند. شما نیز اگر می خواهید تا این مرحله جلو بیایید باید به خاط داشته باشید. که مراحل قبل را به دقت انجام دهید و به انواع طعم های کلی قهوه مسلط باشید. هر بخش چرخه طعمی از چند طعم مختلف تشکیل شده است و هر طعم از چند درجه مختلف درست شده است. به این ترتیب شما می توانید طعم خود را درجه بندی کنید. به طور مثال اگر طعم پرتقال را به صورت کم احساس کردید می توانید این طعم را در نزدیک طعم های ترنج یا نارنگی قرار دهید. در واقع طعم های کنار هم طعم نزدیکی تری دارند. در نتیجه با کمی مهارت می توان طعم دقیقی از قهوه به دست آورد. هر چه طعم های چرخه از هم دورتر می شوند شباهت های آنها نیز کمتر می شود. در طعم هایی که شباهت های کمتری دارند تشخیص برای افراد مبتدی آسان تر است. ولی هرچه درجه بندی طعم ها دقیق تر می شود افراد نیز باید با طعم های بیشتری آشنا باشند.

پایان بخش دوم

 

منبع :

سایت scanews 

 

ارتباط با ما

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن